Choroby


Od wczesnego rozpoznania choroby zależy pozytywny rezultat jej leczenia. Ptak chory zwraca na siebię uwagę
ospałością, nastroszonymi piórami, matowymi oczami, zabrudzeniami w okolicy otworów nosowych dziobem,
sklejonymi nie czyszczonymi na podbrzuszu piórami. Najczęściej chory ptak siedzi na pręcie, ukrywając głowę pod skrzydłem. Nastroszając pióra chory kanarek tworzy kulkę. Oddech ma krótki, szybki, można w nim usłyszeć szmery,  a czasem gwizdy. Chory kanarek reaguje slabo lub nie reaguje wcale na bodźce zewnętrzne, na przykład na zbliżenie się do niego. Ptaka u którego stwierdzimy jedną lub kilka z wymienionych oznak chorobowych należy natychmiast przenieść do osobnej klatki, w której powinno się go obserwować przez pewien czas, stosując dietę.

ZAPALENIE ŻOŁĄDKA I JELIT

Bardzo często na tą chorobę zapadają młode kanarki po oddzieleniu od samicy.

PRZYCZYNY: Nieświeża woda, stęchły rzepik, zbyt obfity pokarm jajeczny, przeziębienie, za zimna woda, zanieczyszczony pokarm, mokra zielonka itp.

OBJAWY: Brzuch chorego ptaka czerwony i wzdęty, kał wodnisty, bladozielony, ptak przy wypróżnianiu kręci ogonem, przyśpieszony oddech, chore ptaki przestają śpiewać, chowają głowę pod skrzydło, siedzą napuszone.

POSTĘPOWANIE: Izolacja ptaka, temp. min 18C, Jako pokarm należy podawać: MAK, PROSO, KANAR, SUCHARY, OWSIK, całkowity zakaz podawania zielonek, woda przegotowana rumianek z miodem, min. raz dziennie sprzątnąć klatkę, w której przebywa chory kanarek.

ZAPASIENIE

PRZYCZYNY: zbyt obfite karmieni ziarnami oleistymi,

OBJAWY: ptak przestaje śpiewać

POSTĘPOWANIE: należy umieścić ptaka w przestronnej klatce lub wolierze, Jako pokarm należy podawać: rzepik, owsik, oraz odrobinę pokarmu zielonego, od czasu do czasu należy również podać nieweilką ilość pokarmu jajecznego z dodatkiem tartej marchwi i biszkoptu. W przypadku "czyszczenia" ptaka, zamiast owsiku należy podać porcję maku.
ZATWARDZENIE

PRZYCZYNY: zepsuty lub zanieczyszczony pokarm, ewentualnie za tłusty nie odpowiadający ptakowi.

POSTĘPOWANIE: Jako pokarm ptakowi należy podawać, owoce, zielonkę, nasiona sałaty, tartą marchew, owsiankę, kawałek suchej bułki namoczonej w mleku. W mieszance należy zwiększyć o 50% dawkę owsiku. Do picia podajemy przegotowaną wodę z sokiem malinowym, lub herbatę z nasion kopru.

PRZEZIĘBIENIE

PRZYCZYNY: nagła zmiana temperatury, przeciąg lub zbyt zimna kąpiel.

POSTĘPOWANIE: leczyć należy powolnym ogrzewaniem i umieszczeniem ptaka w stałej temperaturze około 18.C.

OBŻARSTWO

Bardzo często na tą chorobę zapadają młode kanarki po oddzieleniu od samicy, kończy się przeważnie śmiercią !!!

PRZYCZYNY: zbyt obfity pokarm jajeczny, pociągający za sobą niestrawność.

OBJAWY: ptak siedzi całe dnie nad pokarmem nie łuska go, nie pobiera, a więc i nie trawi.

POSTĘPOWANIE: ptakowi należy podawać łuskany rzepik pomieszany z rozdrobnioną skórką chleba razowego lub bułką zwilżoną w gotowanej wodzie.
NIECHĘĆ DO JEDZENIA

PRZYCZYNY: brak ruchu, za mała klataka, nieodpowiedni pokarm.

OBJAWY: chory ptak siedzi nieruchomo, wypróżnia się z trudem, kał jest twardy, ciemny.

POSTĘPOWANIE: jako pokarm należy podawać liście sałaty ( nie za dużo), jabłko, do wody należy dodać kilka kropli czerwonego wina, umieścić ptaka w większej klatce.

CHOROBA GŁODOWA

PRZYCZYNY: choroba występuje przeważnie w pierwszych dziesięciu tygodniach życia, po przeniesieniu młodych osobników do oddzielnej klatki, w której samodzielnie pobierają pokarm.

OBJAWY: ptak często ziewa,duzo śpi, jest wrażliwy na przeszkadzanie, biegnie do jedzenia i nic nie zjadłszy wraca na poprzednio zajmowane miejsce, można zauważyć rozdęcie dolnej częsci brzucha.

POSTĘPOWANIE: izolacja ptaka w osobnej klatce, jako pokarm należy podawać okruszki sucharów i płatki owsiane. do picia należy podawać chłodną przegotowaną wodę z dodatkiem kwasu solnego z pepsyną w ilości od jednej do czterech kropli. Krople należy dawkować, w pierwsszym dniu jedną w drugim dwie... itd. leczenie trwa od 4 do 6 tygodni.
KONWULSJE - EPILEPSJA

PRZYCZYNY: przestrach, silny przeciąg, bezpośrednie działanie zbyt wysokiej temperatury.

OBJAWY: ptak nagle spada z żerdki i dostaje drgawek, które po pewnym czasie przechodzą, lecz ptak przez jakiś czas pozostaje nieruchomo na dnie klatki.

POSTĘPOWANIE: w czasie ataku ptaka, nie należy brać do ręki, pomaga skropienie go wodą, należy pamiętać, aby nie przetrzymywać ptaków w okrągłych klatkach.

CHOROBY DRÓG ODDECHOWYCH

PRZYCZYNY: najczęstszym schorzeniem u kanarka jest chrypa, należy pamiętać że chrypa chroniczna jest nieuleczalna, przyczyną chrypy jest najczęściej przeziębienie.

POSTEPOWANIE: zaciemnić klatkę, aby ptak mniej śpiewał, podawać mu świeżą słoninę słodkie owoce a do picia
zamiast wody rumianek osłodzony miodem.

ZARAŻENIE GRZYBKIEM

PRZYCZYNY: stęchły nieświeży pokarm.

OBJAWY: ptak nie może jeść nasion, szuka pokarmu miękkiego, ale i ten odrzuca, jama ustna i język są opuchnięte zarażone grzybkiem, który nastepnie przenosi się do jelit powodując śmierć ptaka.

POSTĘPOWANIE: sposobu leczenia tej choroby dotychczas nie opracowano.

CHOROBA OCZU

PRZYCZYNY: najczęściej spowodowana jest uderzeniem, zadrapnięciem, lub dziobnięciem przez drugiego kanarka.

OBJAWY: uszkodzone oko razi światło ciekną z niego łzy, czasem zbiera się ropa.

POSTĘPOWANIE: oko należy przemywać watą umoczoną w wodzie, lub rumianku, lekkim roztworze kwasu bornego.

KRWAWIENIE Z RANY

POSTĘPOWANIE: krwawienie należy tamować poprzez zalewanie ranki kolodium lub gumą arabską (klejem), a
krwotok za pomocą lapisu bądź gwoździa rozpalonego do bialości, należy pamiętać żę u kanarka z powodu upływu krwi bardzo szybko następuje zgon.

TRUDNOŚCI W ZNOSZENIU JAJ

PRZYCZYNY: problemy ze znoszeniem jaj, mają przeważnie młode samice powodem jest niewystarczająca ilość wapnia w organizmie lub zbyt niska temp. otoczenia.

POSTĘPOWANIE: należy samicę wziąść do ręki i ostrożnie masować brzuch od szyi po ogon, a następnie trzyma się ją brzuchem nad parą (ostrożnie aby ptaka nie oparzyć) po kilku chwilach owijamy ptaka wełnianą szmatką, pozostawiając w niej przez 10 - 20 minut. Najczęściej po tym zabiegu po 20 minutach, rozwijając szmatkę znajdziemy pod samicą zniesione jajko. Należy pamiętać że niemożność zniesienia jaja przez samicę może skończyć się dla niej śmiercią.

PRZEROŚNIĘCIE PAZURÓW I DZIOBA

Ptak z przerośniętymi pazurami ma trudności z poruszaniem się po dnie klatki i siedzeniem na poprzeczce, zbyt długi dziób zaś utrudnia mu pobieranie pokarmu. Przyczyną przerośnięcia pazurów lub dzioba jest nadmierny wzrost tkanki rogowej. Trzeba wówczas przyciąć pazurki, sprawdzając pod światło,aby nie uszkodzić żywej tkanki, skorygować także kształt dzioba. Wymaga to pewnego doświadczenia, więc niedoświadczeni hodowcy powinni zwrócić się do znajomych o większej praktyce lub do lekarza weterynarii.

Tekst pochodzi z książki Kazimierza Jankowskiego pt: "Nasz Polski Kanarek "
Wydawnictwo Spółdzielcze Warszawa 1986
Mykoplazmoza

Jest to bardzo pospolita i bardzo uciążliwa choroba. Wywołuje ja kilka gatunków mykoplazmy. Choroba jest przenoszona przez jajo. Z zakażonego jaja wylęga się zakażony tą chorobą pisklak. Przez powietrze, kichające ptaki w pobliżu. Zarazek unosi się w powietrzu i jest wessany z powietrzem do płuc. Z płuc dostaje się do układu krążenia, gdzie jest roznoszony po całym ciele ptaka. A przeważnie do worków powietrznych. Objawem zakażenia jest postępujący stan zapalenia zatok podczołowych. Wypływy z otworów nosowych, początkiem bezbarwne, a w późniejszym stadium koloru żółtego. Obrzęk i zaczerwienienie powiek. Ptaki kichają i potrząsają głową. Występuje czasami obrzęk stawów i kulawizny. Może wystąpić biegunka z dodatkiem śluzu i moczanów. Kał ma zabarwienie biało zielone. Przy mykoplazmozie zazwyczaj występuje zakażenie innymi bakteriami. Podobne choroby to zakaźny katar nosa, zapalenie krtani i tchawicy, rzekomy pomór, zapalenie oskrzeli. Czasami ptaki są bezobjawowymi nosicielami mikoplazmy.
Objawy kliniczne choroby:
 • mrużenie oczu,
 • światłowstręt,
 • osowiałość,
• spuchnięte zatoki nad okiem i pod okiem,
 • kichanie,
 • ocieranie oczów o pióra,
 • wysięk z nosa,
• trudności w oddychaniu.
Leczenie:
 • izolacja chorego ptaka • konsultacja weterynaryjna (konieczne podanie antybiotyku).
Kreator stron www - przetestuj!