Mieszanka jajeczna
Jest niezbędnym pokarmem w czasie lęgów (ale nie podczas wysiadywania!). Dobra mieszanka powinna mieć konsystencję sypką. Przygotowujemy ją z ugotowanego na twardo kurzego jaja, które po obraniu ze skorupki całe rozdrabniamy nożem, widelcem lub przecieramy przez niezbyt gęste sito. Następnie dodajemy pokruszony biszkopt lub tartą bułkę w ilości pozwalającej na uzyskanie sypkiej konsystencji mieszanki, a potem wsypujemy łyżeczkę maku i całość dokładnie mieszamy. Gdy mieszanka jest zbyt wilgotna, dodajemy tartej bułki lub biszkoptu, a gdy jest zbyt sucha dodajemy tartej marchwi (mieszanka będzie wtedy mniej trwała). Substytutem mieszanki jajecznej może być pokruszony dobry biszkopt (bez cukrowej polewy) z dodatkiem maku i preparatu witaminowego.
Warzywa
podawane kanarkom powinny być dokładnie umyte i pochodzić z pewnego źródła (najlepiej z własnego ogródka). Kanarki chętnie skubią liście sałaty, szpinaku, cykorii, pietruszki, tartą marchew, skrawki papryki, nie gardzą kawałkami pomidora i ogórka. Trzeba jednak zachować umiar, zwłaszcza przy podawaniu jakiegoś pokarmu po raz pierwszy. Należy wówczas podawać tylko niewielką jego ilość i to razem z innym, znanym już kanarkom pokarmem.
Owoce
Tak jak warzywa, są źródłem cennych witamin i karotenoidów. Wiele kanarków ma swoje indywidualne upodobania, ale większość lubi jabłka, gruszki i winogrona. Wiele kanarków jada także jagody, porzeczki, czereśnie, a nawet dojrzałe śliwki. Warto sprawdzić, co lubią nasi pupile i trochę je porozpieszczać!
Zielonki
Mogą być podawane kanarkom przez cały rok.
W rozmowach z właścicielami ptaków dowiaduję się czasem o bardzo dziwnych i niezdrowych pokarmach podawanych ptakom. Trzeba pamiętać, że cukier, ciastka, czekolada i inne słodycze mogą być dla nich niebezpieczne, a na pewno nie są naturalnym pokarmem kanarków. Sól, wędliny, żółty ser i przyprawy są wręcz trujące! Wielu hodowców dodaje do mieszanki jajecznej mleko w proszku, pomimo że taka mieszanka i tak jest bardzo bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Poza tym mleko w każdej postaci jest szkodliwe dla ptaków. Ptaki, w przeciwieństwie do ssaków, nie wytwarzają enzymów niezbędnych do trawienia laktozy cukru mlekowego. Laktoza ma tendencję do koncentrowania się we krwi ptaków i podnoszenia ciśnienia osmotycznego, co jest niebezpieczne dla krwinek i bardzo szkodliwe dla nerek!
Tekst w większości pochodzi z książki Jadwigi Korczak pt.Kanarki